Nowenna Pompejska

1408020047siena15-pompeii

Początki nowenny. Jak to się zaczęło?

Matka Boża, zwana Matką Bożą Pompejańska, wiele razy pouczała swoich czcicieli, co mają uczynić, aby mogli odebrać łaski, na których im zależało.
Znanym jest fakt ukazania się Matki Bożej nieuleczalnie chorej z Neapolu Fortunatinie Agrelli, do której powiedziała: „Każdym razem gdy chcesz uzyskać ode mnie jakąś łaskę, odpraw na cześć moją 3 nowenny błagalne – odmawiając 15 tajemnic mojego Różańca, a potem odpraw 3 nowenny dziękczynne.”
Fortunatina Agrelli została cudownie uzdrowiona. Był to początek nabożeństwa, które polegało na odmawianiu całego Różańca Świętego przez 54 dni, zwanego „Nowenną nie do odparcia”.
Objawienie Matki Bożej z tą obietnicą zostało opisane przez bł. Bartola Longa i można je przeczytać tutaj.

 Wiadomości praktyczne. Co to jest Nowenna Pompejska?

  
Nowenna Pompejańska jest Nowenną Różańcową. Jest niezwykle prosta, bo każdego dnia Nowenny odmawia się Różaniec ( wszystkie części) z dodatkową modlitwą.
Nie musi się odmawiać wszystkich części w sposób ciągły. Można je odmawiać etapami. Ważne, by w danym dniu był odmówiony cały Różaniec.
Można modlić się na Różańcu jadąc autobusem, idąc na spacerze, zajmując się codziennymi sprawami. Wtedy Różaniec zmienia naszą codzienność na coś niezwykłego. Odmawiając tę modlitwę anonimowo wśród ludzi, z którymi np. jedzie się autobusem można poczuć jak modlitwa ich obejmuje, zmienia naszą codzienność. A może tak ma być, żeby wyjść z Nowenną i Różańcem Św do ludzi – nawet jeśli tego nie dostrzegają, gdyż odmawiamy ją po cichu.

Nowenna Pompejańska nazywana jest też Nowenną „nie do odparcia”, ponieważ Matka Boża złożyła obietnicę, że każdy, kto przez 54 dni odmówi różaniec, prosząc o konkretną łaskę – otrzyma ją.
Matka Boża z pewnością nie cofa danego słowa. Jeśli prosimy ufnie i w dobrym celu, to z pewnością otrzymamy potrzebne łaski. Ale zostawmy też w naszej prośbie jedno
fiat. – Niech się stanie wola Boża, niech Pan Bóg da nam łaski najbardziej potrzebne, najbardziej optymalne nie dla ciała, ale duszy! Dla… zbawienia.
Często prosimy o łaskę zdrowia, a nawet życia w sytuacjach beznadziejnych. Bóg może uzdrowić z każdej choroby – ale tą łaską może być łaska dobrej śmierci i ocalenie duszy przed wiecznym potępieniem.

 

 Nowenna Pompejańska trwa 54 dni.
Nowenna kojarzy się z dziewięcioma dniami modlitw. W przypadku Nowenny Pompejańskiej jest inaczej: odmawiamy ją przez 54 dni. Wzięło się to stąd, że Matka Boża poleciła odmówić trzy nowenny błagalne i trzy nowenny dziękczynne. W sumie daje to 6 nowenn po 9 dni, a więc 6 x 9 = 54. Jednak dla uproszczenia, te 54 dni nazywamy po prostu Nowenną Pompejańską.

 

Nowenna Pompejańska dzieli się na dwie części po 27 dni – część błagalną i dziękczynną. Modlitwie towarzyszy przez cały czas jedna intencja.

 

Sens Nowenny Pompejskiej polega na tym, że odmawiamy ją codziennie. Generalnie powinno się ukończyć modlitwy w danym dniu przed udaniem się na nocy spoczynek. Pamiętajmy jednak, że nie jest to tak, jak w baśni o Kopciuszku: północ i wszystko znika. Nowenna pompejańska to nie magia!
Jeśli przerwiemy Nowennę Pompejańską z jakiegoś powodu, to powinniśmy zacząć ją na nowo. Sens w tym, by Nowenna stała się szkołą modlitwy różańcowej. Do tej „szkoły” chodzimy codziennie, przez 54 dni i nie ma usprawiedliwionych nieobecności.

 

 Nowennę Pompejańską odmawiamy w jednej, konkretnej intencji. Jedna nowenna – to jedna osoba modląca się. Oczywiście, kilka osób może modlić się w jednej intencji, ale każdy odmawia całą nowennę.

 

 Jest czymś normalnym, że doświadczamy przeciwności podczas odmawiania tej Nowenny. Te przeciwności, nawet jeśli pochodzą od złego ducha, mogą przyczynić się do zahartowania duchowego, do wzrostu naszej świętości. Są też dla nas sprawdzianem, na ile intencja Nowenny jest dla nas ważna, jaka jest nasza gotowość i motywacja. Im większe trudności, tym bardziej trzeba się trzymać modlitwy, bo może to być znakiem, że zły się strasznie denerwuje i zrobi wszystko żebyśmy modlitwę przerwali i załamali się. Nie poddawajmy się pod żadnym pozorem.

 Nowenna Pompejańska została zatwierdzona przez papieża Leona XIII, 29 listopada 1887 roku. Jej tekst został przetłumaczony i wydrukowany w kilku językach.

 Dobra rada! Aby nie pogubić się w odmawianiu poszczególnych części Nowenny – warto zaznaczyć sobie w kalendarzu dni rozpoczęcia i trwania części błagalnej (pierwsze 27 dni) oraz dni rozpoczęcia i trwania części dziękczynnej ( drugie 27 dni).
Jeśli nie znasz wcale Różańca i jego modlitw, to zobacz, tutaj jest wszysto wyjaśnione.

Jak odprawiać Nowennę Pompejską?
Nowenna Pompejska krok po kroku

Codzienny Różaniec rozpoczynamy znakiem krzyża. Podajemy intencję i mówimy:Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”.

Odmawiamy modlitwy początkowe Różańca: Wierzę w Boga, Ojcze Nasz, 3 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.
Modlitwy te można odmówić jeden raz na początku Nowenny w danym dniu.

Odmawiamy Różaniecwszystkie 15 tajemnic.
Do Nowenny Pompejańskiej można dołączyć również Tajemnice światła.
Nie trzeba odmawiać wszystkich tajemnic za jednym razem – modlitwę można podzielić, np. na pory dnia.

Po zakończeniu każdej części Różańca odmawiamy modlitwy: błagalną bądź dziękczynną. Treść tych modlitw poniżej.

Na koniec odmawiamy modlitwę „Pod Twoją obronę” oraz trzy razy z ufnością prosimy: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami”.

MODLITWY KOŃCOWE W TRAKCIE CZĘŚCI BŁAGALNEJ
Modlimy się tą modlitwą przez pierwsze 27 dni nowenny.

Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.

MODLITWY KOŃCOWE W TRAKCIE CZĘŚCI DZIĘKCZYNNEJ
Modlimy się tą modlitwą przez drugie 27 dni nowenny.

Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.